Fabryka opakowań PET – Fabryki w Polsce
Opakowania PET w wielu branżach już dawno wyparły szkło. Mają ewidentne zalety. Przede wszystkim nie tłuką się w czasie transportu i są dużo lżejsze od butelek szklanych.
Listę produktów, dla których dedykowane są opakowania PET, można wymieniać bardzo długo, a są to produkty m.in. z branży spożywczej, chemicznej, kosmetycznej, farmaceutycznej czy suplementów diety.
Żeby zobaczyć, w jaki sposób produkowane są opakowania PET, odwiedziliśmy polskiego producenta, firmę Masterchem z Zielonej Góry.
W dziale projektowym pomysł klienta przenoszony jest na projekt, a na drukarce 3D powstaje kilka wzorców opakowania, z których wybierany jest najlepszy.
Następnie trzeba wytworzyć narzędzia, dzięki którym opakowanie zostanie wyprodukowane. Odwiedzamy zatem narzędziownię. Na frezarkach CNC frezowany jest kształt produkowanego potem detalu. Wszelkie zaokrąglenia wykańczane są ręcznie przez pracowników narzędziowni. Dokładnie wypolerowane gniazdo formy przełoży się na jednolitą powierzchnię detalu.
Formy umieszczane są we wtrysko-wydmuchiwarkach. Za chwilę przekonamy się skąd taka nazwa maszyny. Do produkcji butelek PET służy granulat tworzywa sztucznego. Średnio w ciągu miesiąca zużywa się tu od 700 do 800 ton tego surowca. Po osuszeniu, jeśli opakowanie ma być kolorowe, granulat mieszany jest z barwnikiem.
Surowiec, zanim trafi do produkcji jest suszony przez około 5 godzin w temperaturze od 150 do 160 stopni celsjusza. Następnie w agregacie wtryskowym w temperaturze od 270 do 290 stopni celsjusza jest plastykowany. Jeśli opakowanie jest barwione, barwnik mieszany jest z surowcem. W ten sposób wytwarzana jest preforma. Już na tym etapie powstaje gwint opakowania.
Później opakowanie jest formowane. Podczas formowania wstępnego, pod ciśnieniem 10 barów odbywa się rozciąganie osiowe mechaniczne, po którym następuje formowanie końcowe pod ciśnieniem 30 barów.
Po wyjęciu z formy, za pomocą listwy jonizującej usuwane są ładunki elektrostatyczne z każdej butelki, aby te nie przyciągały pyłów i innych zanieczyszczeń. Butelki przechodzą też kontrolę szczelności – każde opakowanie nieszczelne jest automatycznie odrzucane.
Mamy gotowe opakowania. Zobaczmy jeszcze, jak produkowane są zamknięcia do opakowań. Hala wyposażona jest w 20 wtryskarek, na których można produkować zamknięcia dedykowane do konkretnych opakowań, w wybranym kolorze, a czasami dwukolorowe. Uplastyczniony surowiec wtryskiwany jest do formy, gdzie kształtowany jest detal. Po otwarciu formy detale są spychane lub wykręcane. W niektórych zamknięciach montowane są dodatkowe uszczelnienia.
Na terenie zakłady produkcyjnego Masterchem znajduje się także tzw. Clean Room, hala, w której produkowane są opakowania dla branży farmaceutycznej. Musi ona spełniać szczególne wymogi czystości.
Z każdej wyprodukowanej partii pobierane są detale, które trafiają do działu kontroli jakości. Tutaj badany jest szereg parametrów by wszystkie produkowane opakowania były powtarzalne jakościowo i zgodne z charakterystyką. Wykonywane są m.in. badania, podczas których sprawdzany jest poziom nalewu, wykonywany jest cyfrowy pomiar odcienia koloru, a w komorze próżniowej zakręcone butelki przez 180 sekund przetrzymywane są pod ciśnieniem 0,6 bara, co można porównać do sytuacji, w której po butelce przejechałby TIR. Zakręcona butelka PET musi wytrzymać taki nacisk.
Po kontroli jakości dana partia produktów jest pakowana i wysyłana do klientów głównie z Europy, ale również z bardziej odległych zakątków świata.
Każdego dnia z zakładu firmy Masterchem wyjeżdża 1500 palet z opakowaniami PET.
Sprawdź również nasze inne filmy, polecamy:
Jak produkowane są opakowania tekturowe? – Fabryki w Polsce
Jak powstają opakowania PIANKOWE? – Fabryki w Polsce
Jak powstają opakowania na kosmetyki? – Fabryki w Polsce
Jak powstają opakowania plastikowe? – Fabryki w Polsce
Pobrane z Mediów W ofercie naprawy sprzętu dostępne będą zarówno Mobilny Mechanik do Maszyn, jak i Naprawa Adblue w Koparkach. maszynach budowlanych, serwis sprzętu w Warszawie AGD – Anglojęzyczny mechanik.
w mieście Warszawa.
Serwisujemy Podnośniki, dźwigi i silniki do wind, auta elektryczne, koparki, spycharki, walce, maszyny budowlane konserwacja i naprawa sprzętu w Warszawie, mechanicy mieszczą się w naszej kategorii naprawy sprzętu budowlanego. Wykonywanie rutynowej konserwacji sprzętu ogrodowego służącego do ścinania drzew, Podnośniki i wciągarki wymagają regularnej konserwacji w postaci napraw i regeneracji oraz innych czynności konserwacyjnych też jest świadczona w naszej firmie.
Świadczymy kompleksowe usługi serwisowe i naprawcze wszystkich typów wciągników i wciągarek, wind, elektryki, mechaniki siłowej, w tym linowych, ręcznych oraz zasilanych prądem elektrycznym systemów i maszyn wspomagania..