Obróbka skrawaniem CNC – Fabryki w Polsce
Jak działa fabryka obróbki skrawaniem cnc? Na to pytanie pomoże nam odpowiedzieć w dzisiejszym odcinku firma Radmot z Radomia, która zajmuje się obróbką skrawaniem od 35 lat!
Obróbka skrawaniem CNC to niełatwy proces, w którym biorą udział centra sterowane numerycznie, a za samą obróbkę odpowiada komputer z odpowiednim oprogramowaniem.
Firma Radmot przygotowuje części, z których wytwarza się w późniejszym etapie m.in. samochody, maszyny przemysłowe czy też urządzenia hydrauliczne i pneumatyczne.
Czym jest zmieniarka palet? Za co odpowiadają tokarki? Czym jest park maszynowy? Jak wygląda praca frezarek? Czym jest RoboTower? Jak wygląda produkcja części dla branży motoryzacyjnej?
Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdują się w odcinku, zapraszamy!
Wybierz się w fascynującą podróż po procesach technologicznych oraz produkcyjnych i odwiedź razem z nami wszystkie fabryki w Polsce!
00:00 Wprowadzenie
01:23 Proces produkcji części
01:48 Jak wygląda praca zakładu obróbki skrawaniem?
03:35 Hala, w której wykonywane są części głównie dla branży motoryzacyjnej
04:44 Czyszczenie detali z pozostałego materiału
Zobacz, co u nas słychać 👇
➡️ Facebook: http://bit.ly/2ur7xLQ
➡️ LinkedIn: http://bit.ly/3m4NlKH
➡️ Portal Fabryki w Polsce: https://fabrykiwpolsce.pl
➡️ Kontakt: piotr.kupiec@fabrykiwpolsce.pl
#fabrykiwpolsce #jakpowstaje #polskiefabryki
–
Obróbka skrawaniem to nadawanie przedmiotom kształtu i określonych wymiarów poprzez usunięcie warstwy wierzchniej. Dziś realizowana jest za pomocą nowoczesnych centrów sterowanych numerycznie, a więc za obróbkę odpowiada komputer wyposażony w odpowiednie oprogramowanie. Zakłady przemysłowe, które się w tym specjalizują, mają do dyspozycji zróżnicowany i zaawansowany technologicznie park maszynowy.
W naszym odcinku odwiedzamy jedno z takich miejsc. Firma Radmot z Radomia zajmuje się obróbką skrawaniem od ponad 35 lat. Przygotowuje części, z których później będą produkowane m.in. samochody, maszyny przemysłowe, urządzenia hydrauliczne i pneumatyczne, czy narzędzia laserowe. Dziś poprawne wykonanie zlecenia już nie wystarcza. Branża wymaga dostarczenia części na czas, w odpowiedniej jakości i atrakcyjnej cenie. Dlatego odpowiednie planowanie i optymalizacja produkcji to podstawa.
W narzędziowni przygotowywane są narzędzia, za pomocą których będzie realizowana obróbka. Trzeba wykonać pomiary, przede wszystkim sprawdzić ich wysokość.
Dalej odwiedzamy halę toczenia. Działa tu 35 maszyn, z czego 14 automatów wzdłużnych, 2 centra obróbcze pionowe oraz 19 tokarek CNC. Obrabiane są takie materiały jak aluminium, metale kolorowe oraz różne rodzaje stali. Ten automat tokarski posiada podajnik pręta. Oprócz toczenia może wykonywać także operacje nawiercania, gwintowania czy frezowania. Tutaj widzimy obróbkę śruby hydraulicznej.
Na tej tokarce przygotowywane są obecnie części do rowerów wyczynowych, które muszą się odznaczać dużą lekkością, dlatego części wykonywane są z aluminium.
Tę tokarkę z kolei wspomaga robot, który podaje półfabrykaty do maszyny, a po obróbce odbiera gotowe detale.
Przenosimy się do hali frezowania. Pracuje tu 30 frezarek, w tym maszyny 3, 4 i 5 osiowe. Znów trafiamy na części do rowerów wyczynowych. Tym razem są to zębatki o charakterystycznym owalnym kształcie.
Maszyny 4 osiowe wyposażone są w magazyn. Największe mogą pomieścić około 170 narzędzi. Zmieniarka palet daje możliwość dłuższego czasu pracy maszyny, bez przestojów związanych z montażem i demontażem detali. Centra 5 osiowe zaś pozwalają na obróbkę bardzo skomplikowanych części.
Odwiedzamy jeszcze halę,w której przede wszystkim wykonywane są części dla branży motoryzacyjnej. Wyposażona jest w automatyczny magazyn surowca. Większość maszyn obsługiwanych jest przez roboty. Tutaj widzimy produkcję półosi. Na koniec wykonywane są pomiary detali. Prowadzona jest statystyka, co pozwala na bieżąco monitorować proces.
W hali pracują jeszcze dwa centra tokarskie, które w ramach jednego gniazda obsługiwane są przez roboty podające surowiec i odbierające gotowe detale. Tutaj z kolei widzimy w pełni zautomatyzowane gniazdo, w skład którego wchodzą dwie obrabiarki CNC oraz RoboTower, a więc wieża załadowcza i wyładowcza z obsługującym je robotem.
W zakładzie realizowane są nawet bardzo skomplikowane detale, w 5 i 6 klasie tolerancji, a więc z ogromną dokładnością. Żeby ją zweryfikować za pomocą specjalistycznego sprzętu wykonywane są pomiary 3D.
W procesie obróbki skrawaniem na powierzchni detali mogą pozostawać drobne pozostałości skrawanego materiału dlatego części czyszczone są w myjce ultradźwiękowej.
Umyte części są znakowane i wysyłane do klienta. Detale wyprodukowane przez Radmot można znaleźć w urządzeniach użytkowanych na całym świecie.
Pobrane z Mediów Serwis Maszyn Warszawa, Naprawa Maszyn Warszawa, Naprawa dźwigów i sterowników do urządzeń dźwigowych, Naprawa wyciągników, Naprawa maszyna do wyciągania drzew, Naprawa, regeneracja, konserwacja wciągników i wciągarek. Nasza oferta to szeroki wybór serwisu i naprawy wciągników i wciagarek – ręcznych i elektrycznych, linowych.